SkipNavLinkText
menu

Zwalczanie wycieków oleju na morzu

Studium przypadku

Marine solutions Znajdź sorbenty

Polyeco, spółka Polygreen Ltd, oferuje zintegrowane i innowacyjne rozwiązania z zakresu gospodarki obiegowej na całym świecie. Nowatorskie rozwiązania firmy mają na celu poprawę jakości życia i kształtowanie świadomości ekologicznej poprzez specjalnie opracowaną edukację.

Wyzwanie: Szybkie dostarczanie dużych ilości pływających zapór do rozlewów

Kiedy 25 lipca 2020 r. masowiec Wakashio osiadł na mieliźnie na rafie koralowej w pobliżu Mauritiusa, z jego wnętrza zaczęło wyciekać paliwo, a w końcu statek rozpadł się na dwie części. Firma Polygreen natychmiast wykorzystała mniejsze lokalne zapasy dostępnych rozwiązań w zakresie kontroli rozlewów pochodzące z pobliskiego zakładu gospodarki odpadami na Mauritiusie.

Jednak trzymetrowe fale, silne prądy i pływy spowodowały, że wyciek szybko rozprzestrzenił się na powierzchni 27 km² i zbliżył się do brzegu, zagrażając cennym mokradłom, rafom koralowym, namorzynom, parkowi morskiemu Blue Bay, a także gospodarce Mauritiusa i bezpieczeństwu żywnościowemu wyspy. W miarę rozwoju wypadków firma Polygreen szybko zdała sobie sprawę, że konieczna będzie poważna operacja na rzecz ochrony środowiska, i wezwała swoich dostawców, aby jak najszybciej dostarczyli dodatkowe rozwiązania w zakresie ograniczania i usuwania wycieków.

Rozwiązanie: Zapory do pochłaniania oleju z czystego polipropylenu meltblown

Grupa SPC należąca do Brady Corporation również odpowiedziała na wezwanie Polygreen i natychmiast zwiększyła produkcję pływających zapór do pochłaniania wycieków oleju.

Firma Polygreen już wcześniej uznała zapory do usuwania rozlewów za idealne rozwiązanie do ochrony linii brzegowej Mauritiusa. Alternatywne rozwiązania, takie jak zapory pneumatyczne, nie wytrzymałyby długo w kontakcie z ostrymi skałami koralowymi, a zapory płotowe mogłyby spowodować dodatkowe szkody w i tak już zagrożonym lokalnym ekosystemie morskim.

W ciągu 2 dni od złożenia zamówienia przez Polygreen grupa SPC wyprodukowała 2760 metrów zapór do usuwania rozlewów, wszystkie wykonane w 100% z czystego i identyfikowalnego materiału. Już następnego dnia były one w drodze na Mauritius, gdzie miały umożliwić Polygreen wchłonięcie z morza nawet 62 100 litrów oleju.

Zapory do usuwania rozlewów SPC, wykonane z czystego polipropylenu typu meltblown, absorbują olej, a nie wodę morską, i utrzymują się na powierzchni, nawet gdy są całkowicie nasycone lub gdy zostaną uszkodzone przez ostre formacje koralowe i skalne. Produkt umożliwił firmie Polygreen ochronę części wybrzeża Mauritiusu i powstrzymanie wycieku oleju za pomocą pływającej zapory, co skutecznie zapobiegło przedostaniu się większej ilości oleju na brzeg i zniszczeniu cennych ekosystemów. Po zainstalowaniu zapory do usuwania rozlewów zapobiegły także rozlewaniu się oleju na wiele mniejszych wycieków, co dodatkowo skomplikowałoby ochronę brzegu.

Spill Boom

Wyniki: Skuteczne zapory do usuwania rozlewów

31 grudnia 2020 r. firma Polygreen mogła ogłosić zakończenie operacji oczyszczania 21 km linii brzegowej laguny na Mauritiusie. Od 28 lipca do 31 grudnia zebrano 340 m³oleju zmieszanego z wodą morską oraz 2714 ton odpadów stałych i niebezpiecznych. Aby osiągnąć ten rezultat, firma Polygreen połączyła siły z lokalną społecznością i zatrudniła 250 osób, które straciły pracę w wyniku wycieku ropy.

Od pierwszego do ostatniego dnia wycieku firma Polygreen używała na morzu zapór do usuwania rozlewów oferowanych przez Brady SPC. Zapory pozostawały w wodzie do 3 miesięcy i żadna nie zatonęła, nawet gdy była całkowicie nasycona olejem. Ostre skały rozrywały zapory i niektóre z nich zostały uszkodzone, ale nie rozpadły się ani nie wyciekł z nich olej. Dzięki temu produkty mogły osiągnąć pełne nasycenie, a ratownicy w terenie mieli zaufanie do działania pływającej zapory przeciwolejowej. W efekcie firma Polygreen mogła również zaoszczędzić na materiałach do produkcji zapór i kosztach utylizacji odpadów.

Oprócz wydajności produktu firma Polygreen była również bardzo zadowolona z szybkości produkcji. Firma SPC zrealizowała zamówienie Polygreen i udostępniła produkty do wysyłki na Mauritius w ciągu 2 dni.